Głosowanie portfelem

Dziś mam dla was krótki, ale treściwy post. Tematem jest „głosowanie portfelem”.

Wybrałam taki temat, ponieważ w ankiecie, którą prowadziłam pomiędzy osobami zainteresowanymi ekologią, spora większość odpowiedziała, że nie wie czym jest głosowanie portfelem. Dodam tylko, że jest to pojęcie raczej nowe i przy okazji bardzo szerokie i luźne. Można wiele rozumieć przez głosowanie portfelem – ale w każdym wypadku odnosi się to do wykorzystywania pieniędzy aby wprowadzić jakieś zmiany, które zwykle są celem długofalowym.

Wyniki pytania “czy wyznajesz ideę głosowania portfelem”? z ankiety.

Kiedy głosujesz portfelem?

  1. Kupując produkty w markecie

Jeśli w markecie wybierasz tylko produkty bio, zwiększasz przychód pochodzący ze sprzedaży produktów bio. Tym samym dajesz marketom do zrozumienia, że chętnie inwestujesz w jedzenie ekologiczne, i że jest to gałąź przemysłu spożywczego, której rozwój będzie wygeneruje dużo zysków.

Tak samo to działa w drugą stronę. Jeśli kupujesz na potęgę najtańsze konserwy i serki topione, dajesz marketom do zrozumienia, że ważna jest dla ciebie jak najniższa cena produktu, nie zaś jego jakość.

  • Kupując kosmetyki

Jeśli w drogerii typu Rossman albo Natura kupujesz tylko kosmetyki z dobrym składem, dajesz firmie do zrozumienia, że nie będziesz płacić za coś, co nie spełnia twojego standardu jakości. Firma chce sprzedawać jak najwięcej, więc będzie wystawiać więcej produktów, które się dobrze sprzedają.

  • Kupując akcesoria zero-waste

Nie trzeba od razu wydawać na to miliony. Zestaw wacików kosztuje kilkanaście złotych, ale gdy kilkaset osób kupi taki zestaw – to już są dochody liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Takie działania nakręcają rynek, więcej sklepów i biznesów chce sprzedawać takie produkty.

  • Inwestując w akcje charytatywne

To chyba akurat oczywiste. Wybierając akcję charytatywną XYZ sprawiasz, że to właśnie ona będzie mogła się odbyć. To najbardziej bezpośredni i odczuwalny sposób głosowania portfelem.

Jak na pewno widzisz – Twój portfel ma ogromną moc, to TY – konsument – kształtujesz rynek, to TY decydujesz, co będzie na sklepowych półkach! Dlatego uważam, że jak najwięcej naszych zakupów powinno odbywać się na zasadzie świadomego kupna. Płacąc za dany produkt pokazujesz, że jest na niego popyt. A jak im większy popyt tym, na ogół, większa podaż.

Wydawaj na co, co warto kupić. Nie płać za produkty, których filozofii nie popierasz.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *