Zero waste w podróży, czyli od czego zacząć oraz co zrobić z kompostownikiem na zimę

Hej 😊 dziś chciałabym wam pokazać od czego najłatwiej zacząć swoją przygodę less waste/zero waste, a następnie – jeśli już was ta przygoda pochłonęła tak jak mnie – co zrobić na zimę z kompostownikiem (jeśli jest on na waszym balkonie).

Zacznijmy jednak od najciekawszego: od czego zacząć zero waste? Jaki budżet jest na to potrzebny? Przy okazji pokażę wam moją bezodpadową wyprawkę na wszelkie wycieczki 😊 każdy podpunkt posiada opcję eko oraz opcję burżuj (czasami to ta sama opcja).

Kuchnia – rzeczy do noszenia ze sobą
Słomki – możecie z nich zupełnie zrezygnować (opcja eko) lub kupić sobie zestaw metalowych/słomianych (wielorazowych) z myjką (opcja burżuj, koszt ok. 15 zł za dwie słomki i myjkę).
Sztućce – możecie wziąć sobie komplet z własnej kuchni (opcja eko) lub kupić nowy (opcja burżuj, koszt zestawu ze stali nierdzewnej polskiego producenta – od 10 do 20 zł).
Butelka – możecie wziąć sobie szklaną po soku/wodzie (opcja eko) lub kupić specjalną (ja mam termiczną, ok. 60-80 zł, albo szklany bidon – od 30 zł).
Kubek na kawę – tutaj niestety bez zakupu się nie obędzie, najlepiej kupić taki bambusowy – mały (są już od 20 zł w opcji eko), można też kupić bambusowy duży kubek (opcja burżuj od 35 zł).

Kuchnia – inne protipy
Pamiętaj o segregacji śmieci. To mega ważne 😊
Jeśli jakieś opakowanie możesz wykorzystać ponownie – nie wyrzucaj go!
Jeśli masz ochotę i możliwość – kupuj do własnego woreczka na wagę nie tylko warzywa, ale też groch, ryż, migdały itd. Więcej o kupowaniu do własnego woreczka możesz poczytać tu → klik.
Możesz też zakupić myjkę kompostowalną za 9 zł do naczyń. Starcza na kilka miesięcy.

Łazienka
Szampon, żel pod prysznic, odżywka – wszystko to da się kupić w kostce, niemal bezodpadowo (ew. jakiś karton może się zdarzyć). Możesz kupić jedno mydło do wszystkiego (cena za kostkę takiego mydła to w Mydlarni 4 Szpaki 17 zł – mydło jest do włosów, ale można nim myć też ciało) albo osobne do wszystkiego (wówczas koszt mydła do włosów, odżywki w kostce oraz mydła do ciała razem to ok. 50 zł).
Szczoteczka do zębów – polecam bambusową, koszt niewiele wyższy od zwykłej (od 8 zł), a jest kompostowalna.
Gąbka – myjka konopna/kompostowalna do ciała (opcja burżuj – 18 zł) lub własna dłoń do mycia (opcja eko).

Higiena osobista
[Kobiety] Wkładki – używaj tych, które są biodegradowalne (opcja burżuj, 20zł/30 sztuk) lub tych które się pierze (opcja eko, 15 zł za 7 sztuk – zakup na wiele lat).
Waciki – używaj wielorazowych (użyj sam/a z dziurawej koszulki/poszewki – opcja eko), mogą być z bambusowej froty (opcja burżuj, 20 zł za siedem wacików – zakup na kilka lat)
[Kobiety] Podpaski/tampony – zaopatrz się w kubeczek menstruacyjny zwykły(opcja eko, w Rossmanie jest po cztery dyszki – zakup na wiele lat) lub organiczny (opcja burżuj ok. 70 zł na 10 lat).
Patyczki – zrezygnuj z nich. Więcej o czyszczeniu uszu patyczkami tu → klik.

Garderoba
Kupuj ubranie tylko jak znosisz to, które posiadasz.
Inwestuj w jakość – niech ubranie starczy ci na wiele lat.
Przerabiaj to, co znosiłaś/eś – na worki na jedzenie, na szmatki itd.
Kupuj z drugiej ręki – nie dość że to opcja eko(…nomiczna) to jeszcze ekologiczna.
Opcja eko – łączny koszt to ok. 100 zł.
Opcja burżuj – łączny koszt to ok. 300zł.
Polecam zacząć powoli, po kolei – np. od łazienki, potem higiena osobista, potem kuchnia itd.
A poniżej moje wyposażenie zero waste, które jedzie ze mną na weekend do Francji:

IMG_20181116_004717.jpg

A teraz krótko o drugim temacie, który chciałam poruszyć.

Co zrobić z kompostownikiem na zimę?
Kompostownik zimą nie funkcjonuje, ponieważ do poprawnego działania potrzebuje temperatury powyżej 15-20 stopni. Można go w teorii trzymać w domu, ale jest ryzyko zalęgnięcia się insektów z tego powodu – dlatego ja nie zamierzam kontynuować kompostowania w trakcie zimy.
Niedługo kompostownik opróżnię z nieprzetworzonej biomasy, a roślinne resztki będę wynosić regularnie co dwa dni na bioodpady w mojej okolicy.
Dodatkowo fusy z herbaty i ziół będę blendować z wodą do podlewania kwiatów.

IMG_20181116_004624.jpg

To już wszystko na dziś. Zapraszam was do obserwowania mnie na IG i do usłyszenia!

 

No Comments

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *